מי שתיה, משרד הבריאות
בריאות הסביבה
עלון איכות מי השתיה
לעלון איכות מי השתיה - לחצו על התמונה

מי שתיה

אם צמאים - מים אמיתיים
ישראל היא מדינה חצי מדברית, המים נמצאים בה תמיד במחסור ולכן הם מצרך יקר במיוחד. המים הם משאב של בריאות, ומהווים עורק חיים של האנושות. 
 
 
מים המשמשים לשתייה, חייבים להיות נקיים ממיקרואורגניזמים גורמי מחלות ומחומרים כימיים ברמות העלולות לגרום להשפעה על בריאות האדם. על המים להיות נגישים ובעלי טעם ומראה אסתטיים.
 
 
אספקת המים לשתייה בישראל מבוססת בעיקר על שאיבת מי תהום (אקוויפר ההר והחוף), מים עיליים (כנרת, מעיינות ונחלים) ומי ים מותפלים (הים התיכון וים סוף)
 

 
משרד הבריאות אחראי על הבטחת איכות מי השתיה, כך שהציבור יקבל מים בטוחים לשתייה באמצעות פיקוח הנדסי תברואי על מקורות המים, מתקני הטיפול במים ומערכות האספקה של ספקי המים השונים.
 

 
התקנים הדרושים להבטחת האיכות התברואית של מי שתיה, מתעדכנים כל הזמן, עם התפתחות המחקר והידע לגבי ההשפעות הבריאותיות של המרכיבים השונים הנמצאים במי השתיה. מרבית התקנים המוסדרים על-ידי תקנות איכות מי השתייה השתנו במשך הזמן בכל מדינות העולם, כתוצאה מגילוי שיטות מדידה מדויקות יותר, וגילוי השפעות בריאותיות שלא היו ידועות קודם לכן.
 
 

בישראל, עדכון תקנות איכות מי השתיה בוצע פעם בעשור. ועדת עדין שמונתה על-ידי מנכ"ל משרד הבריאות בשנת 2003, פעלה להביא את תקנות איכות המים בישראל לרמה הבינלאומית הגבוהה ביותר האפשרית, בהסתמך על הידע המדעי המעודכן ביותר (לסיכומי ישיבות הוועדה).
במקביל להכנת ההמלצות של הוועדה לעדכון התקנות, התמקדה הוועדה גם בהכנת נוסח מוצע לתקנות המעודכנות. 
 

  
תקנות מי שתיה תקנות מי השתיה בתוקף מ - 25.8.2013

Please note that the following translation is not an official translation of the law.The binding version is the official Hebrew text.


ביטול חובת ההפלרה
הפסקת חובת ההפלרה של מי השתיה החל מה- 26.8.2014
  

אנשי מקצוע שהוסמכו על-ידי משרד הבריאות:

הרשימות עוברות עדכון והורדו מהאתר. מידע חדש יפורסם בהמשך.

 


לידיעת אלה שבידם תעודות הכשרה ע"פ התקנות למי שתיה כמפורט:

  • דיגום מי שתיה רמה א ו - ב
  • ניקוי מערכות מים
  • תברואת מי שתיה רמה א ו - ג

לכולם ניתן תוקף לפחות עד אוגוסט 2018.


 
לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה
  
  
Shareשתף/שמור