נושאים, משרד הבריאות
נושאים

נושאים

 • בריאות הנפש
  בריאות הנפש

  ​לאדם גוף ונפש, אשר מקיימים  ביניהם קשרים מורכבים ומגוונים עד כדי יצירת שלם אחד. כפי שיש בעיות בתפקוד הגוף שפוגעות באדם ומפריעות לתפקודו, יש לעיתים הפרעות או מחלות נפשיות שאף הן מפריעות לאדם. ההפרעות יכולות להיגרם מגורמים שונים, חלקן יכולות להיות חד פעמיות ויכולות לחלוף ויש הפרעות שנמשכות לאורך זמן ומצריכות טיפול ממושך​

 • בריאות הסביבה
  בריאות הסביבה

  בריאות הסביבה עוסקת בהיבטים של בריאות האדם (לרבות איכות החיים) המושפעים מגורמים תברואיים וסביבתיים, פיזיים, כימיים, ביולוגיים, חברתיים ופסיכו-סוציאליים. 
  המחלקה  לבריאות הסביבה במשרד הבריאות מעריכה את הגורמים התברואיים והסביבתיים העלולים לגרום למפגעים פוטנציאליים ולנזקים בריאותיים של הדור הנוכחי והדורות הבאים ופועלת לתיקונם ולמניעתם.​

 • בריאות השיניים
  בריאות השיניים

  האגף לבריאות השן פועל לשפר את בריאות השיניים של האוכלוסייה באמצעות פעולות מניעה, חינוך לבריאות השן, הבטחת איכות טיפולי השיניים, קביעת סטנדרטים והנחיות מקצועיות, פיקוח מקצועי על מרפאות ושירותים.

  המידע באתר מתייחס להתנהגות מקדמת בריאות השן, שמירה על בריאות הפה בשגרה וטיפולי שיניים וחניכיים בעת הצורך . כמו כן קיימת התייחסות לבריאות הפה בקרב אוכלוסיות ספציפיות: תינוקות, קשישים, נשים בהיריון.

 • גנטיקה קהילתית
  גנטיקה קהילתית
  גנטיקה בשירות הרפואה מספקת כלים להתמודדות עם מחלות גנטיות (מחלות תורשתיות), באמצעות זיהוי המחלות והתסמונות, זיהוי המוטציות (שינויים בכרומוזומים או בגנים) הגורמות למחלות, אבחון ואיתור אוכלוסיות שבהן קיימת שכיחות גבוהה יותר למחלות גנטיות מסויימות ובמתן ייעוץ טרם ההיריון, מהלך ההיריון ולאחר הלידה.
  המחלקה לגנטיקה קהילתית  במשרד הבריאות מפעילה תכנית הארצית למניעת מומים מולדים, הכוללת בדיקות סקר לילודים לאחר הלידה (פנילקטנוריה, תת-תריסיות ומחלות נוספות) לשם אבחון וטיפול מוקדם של ילודים חולים. בנוסף התוכנית כוללת בדיקות סקר לאיתור נשאי מחלות תורשתיות לשם גילוי זוגות בסיכון ללדת ילדים חולים במחלות חמורות ובדיקות טרום לידתיות לנשים בסיכון גבוה. בנוסף לכך המחלקה פועלת להרחבת השירותים הגנטיים בסל הבריאות, להעלאת המודעות והשתלבות הגנטיקה בבריאות הציבור.​
 • הבטחת איכות ושירות
  הבטחת איכות ושירות

  ​האגף להבטחת איכות במשרד הבריאות הוקם במטרה להוביל פעילות לקידום האיכות והבטיחות במערכת הבריאות ולבסס את אמון הציבור במחויבות משרד הבריאות לקידום השירות ואיכות הטיפול.

  האגף פועל להפעלת מבדקי איכות בתחומי עיסוק נבחרים; לניתוח המידע בנושא פטירות ואירועים מיוחדים; להפעלת פורומים ארציים לקידום בטיחות המטופל; לבירור אירועים של רשלנות רפואית; לטיפול בפניות ותלונות הציבור; למתן מידע במסגרת חוק חופש המידע; ושיפור התפקוד ורמת השירות של יחידות המשרד.

 • הגיל המבוגר
  הגיל המבוגר

  בימינו,  אנשים בגיל המבוגר (המוגדר פורמאלית כגיל 65 ומעלה) נמצאים פעמים רבות במלוא מרצם ואונם, נהנים מקרבת בני המשפחה והחברים ומפעילות מגוונת. בתקופה זו של החיים, יש חשיבות רבה לשמירה על אורח חיים בריא, תזונה נאותה, פעילות גופנית  וכמובן טיפול בבעיות בריאותיות כאשר הן מתעוררות.
  האגף לגריאטריה במשרד הבריאות אחראי על מכלול ההיבטים הבריאותיים הקשורים לקשישים (בני הגיל המבוגר) לרבות: תכנון וקביעת מדיניות לגבי השירותים לקשישים במדינה; קידום בריאות ורפואה מונעת לקשישים; שיקום; קביעת סטנדרטים בטיפול בקשישים במסגרות השונות; בקרה על איכות הטיפול בקופות החולים, בבתי חולים כללים, ובמוסדות גריאטריים לסוגיהם; הסברה ומתן מידע בנושאים הרלוונטים לבריאות הקשישים.​

 • הריון ולידה
  הריון ולידה

  היריון ולידה הם מאורעות מרגשים בחיי האשה והמשפחה, אך גם כאלו הדורשים הסתגלות והתאמה.
  המידע באתר עוסק בהיבטים שונים החל מתקופת טרום ההיריון, מהלך ההיריון, הלידה ועד לטיפול בתינוק בשבועות הראשונים לחייו.

  המידע מתייחס לנושאים כגון: בדיקות מעקב היריון, תזונה נכונה, שמירה על אורח חיים בריא, יעוץ גנטי, הנקה, בדיקות סקר ילודים היציאה מבין החולים עם התינוק והכנת הסביבה הביתית.

  בנוסף ניתן לפנות ולהיעזר בתחנות טיפת חלב.​​

 • התנהגות מזיקה והתמכרות
  התנהגות מזיקה והתמכרות

  ​שימוש מזיק הוא דפוס שימוש בחומר פסיכו-אקטיבי הגורם לנזק בריאותי, הן גופני כגון צהבת הן נפשי כגון דיכאון ו/או חברתי. האדם העושה שימוש מזיק בחומר פסיכו-אקטיבי ממשיך את השימוש על אף הידיעה שהחומר גורם לנזק בריאותי או חברתי. לעיתים המשך של שימוש מזיק עלול להוביל להתמכרות. 

  התמכרות היא תופעה המורכבת הן מהיבטים ביולוגיים והן מהיבטים נפשיים וחברתיים.  האדם המכור עושה שימוש חוזר בחומרים פסיכו-אקטיביים  - חומרים כדוגמת סמים, אשר יכולים לשנות את מצב המודעות, מצב הרוח או הליכי החשיבה והתנהגות של האדם לכדי אי יכולת לשלוט בדחף לצרוך את החומר הפסיכו-אקטיבי.

 • זכויות מבוטחים
  זכויות מבוטחים

  כל תושב במדינת ישראל זכאי לשירותי בריאות, על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי. כל מבוטח זכאי לקבל באמצעות קופת החולים בה הוא חבר, את מלוא השירותים הקבועים בסל שירותי הבריאות. המידע להלן מתייחס לנושאים: עקרונות היסוד של חוק ביטוח בריאות ממלכתי, מי מבוטח על פי חוק, סל שירותי הבריאות,  "ועדת הסל", תשלום דמי ביטוח בריאות, הגשת קבילות לפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, פניות הציבור, ועוד.​

 • חיסונים
  חיסונים

  חיסונים נחשבים לפריצת דרך ברפואה המונעת. בקרב כלל האוכלוסייה חיסונים שניתנים כשיגרה גרמו לירידה דרמטית בתחלואה ובתמותה ממספר מחלות זיהומיות שנגדם יש חיסון. בישראל מומלץ כיום על 12 חיסונים הניתנים כשיגרה לילדים.
  גם עבור אוכלוסיות נוספות קיימות המלצות לחיסונים יעודיים: הגיל המבוגר (גילאי 65 ומעלה), אוכלוסיית המטיילים.​

 • ילדים ומתבגרים
  ילדים ומתבגרים

  המידע שבאתר נועד לסייע, לכם ההורים, בטיפול בילד ובמתבגר. המידע מתייחס  לנושאים: גדילה והתפתחות, חיסונים, בטיחות, תזונה נכונה, בריאות התלמיד בבית הספר, קייטנות, דיאטה בקרב מתבגרים, עישון ועוד.
  כמו כן ניתן למצוא מידע על ילדים עם צרכים מיוחדים, טיפת חלב, מכונים להתפתחות הילד, והמערך ההתפתחותי בישראל.  ​

 • מזון ותזונה
  מזון ותזונה

  שירות המזון הארצי אחראי על פיקוח על המזון המיוצר בישראל והמיובא לישראל. השירות פועל לשמירה על בטיחות המזון, לקיום איכות נאותה שלו, לצמצום  הסיכון להרעלות ולתחלואה העלולה להיגרם על ידי מזון ולקביעת מדיניות מזון. כמו כן פועל השירות לרכז ידע ומידע, להעמידו לרשות הציבור ואנשי המקצוע ולפרסמו בצורה שוטפת.

  המחלקה לתזונה אחראית על הבטחת תזונה ומזון ראויים ושיפור התזונה של תושבי ישראל מינקות ועד זיקנה, במצבי חולי ובריאות. מדיניות התזונה במדינת ישראל נקבעת לכלל האוכולסיה, באמצעות מגוון פעילויות כמו: קידום תזונה נבונה ואורח חיים בריא, קביעת נהלים והנחיות לשירותי הזנה,  קביעת סלי מזון ותזונה לאוכלוסיות שונות, המלצות להזנה בשעת חירום. בנוסף פועלת המחלקה לביצוע סקרים, לעידוד מחקר, להכשרה, להסברה לציבור  ולקביעת מדיניות בנושא תזונה.​
 • מחלות
  מחלות

  באתר ניתן למצוא מידע על סוגים ואפיונים שונים של מחלות: זיהומיות, גנטיות, ממאירות, אוטואימוניות; כרוניות;  מחלות המועברות בין בני אדם וכאלו המועברות על-ידי בעלי חיים; מחלות הפוגעות במערכות שונות של הגוף; מחלות הפוגעות בעיקר באוכלוסיות שונות: מטיילים, פעוטות, זקנים, נשים בהיריון ועוד. המידע מתייחס לגורמי המחלה, תסמינים ודרכי התמודדות.

  משרד הבריאות אחראי להתוויית מדיניות, לניטור ומניעה של מגיפות

   

 • מחקר
  מחקר

  ​אחד מנושאי הליבה של משרד הבריאות הוא מחקר רפואי  שימושי.

  המחקר מעשיר את הידע המקצועי של הצוותים הרפואיים, מאפשר להם להתעדכן בחידושים אחרונים ומסייע לאיכות הטיפול. בנוסף, מסייע המחקר למקבלי החלטות במערכת הבריאות.  

  משרד הבריאות מעורב במחקר הרפואי בישראל בשלושה מסלולים:
  א. מחקר המתבצע ביחידות של המשרד.
  ב. המשרד מממן פעילות מחקרית על-ידי גופים חיצוניים כמו אוניברסיטאות המחקר בישראל.
  ג. מחקר המבוצע במסגרת בתי חולים ממשלתיים. 


 • מי שתיה
  מי שתיה

  ​משרד הבריאות אחראי על הבטחת איכות מי השתיה, כך שהציבור יקבל מים בטוחים לשתייה באמצעות פיקוח הנדסי תברואי על מקורות המים, מתקני הטיפול במים ומערכות האספקה של ספקי המים השונים.​ התקנות בנושא מי השתיה קובעות את איכותם התברואתית של מי השתייה, ומיועדות בראש ובראשונה להבטחת בריאותם של ציבור המשתמשים במים לשתיה, לבישול לרחצה ולשימושים ביתיים אחרים. התקנות מהוות בסיס מחייב, מקצועי ומתקדם לאספקת מי שתיה בטוחים בישראל.​

 • מקצועות הרפואה והבריאות
  מקצועות הרפואה והבריאות

  מידע על שירותים ואינפורמציה על מקצועות הבריאות. על-פי חוק נדרשים המעוניינים לעסוק במקצועות הרפואה, במקצועות הפרא-רפואיים (ונוספים), ברישיון או בתעודת הכרה במעמד מטעם משרד הבריאות.
  במרבית המקצועות, על המועמדים לעמוד בבחינת רישוי ממשלתית. המידע להלן מפרט את תהליכי קבלת הרישיון או התעודה בכל מקצוע, מועדי הבחינות, הסילבוסים ומוסדות הלימוד.​

 • נגישות לאנשים עם מוגבלות
  נגישות לאנשים עם מוגבלות

  מערכת הבריאות מחוייבת, ברוח חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, לפעול למען זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות לקבל כל שירות רפואי, בריאותי, מניעתי, לרבות קידום בריאות – בזמינות, נגישות, שוויוניות, רגישות חברתית ותרבותית, באופן מכבד ובטיחותי.

  משרד הבריאות, פועל לאפשר לאנשים עם מוגבלות לקבל שירותי בריאות על-פי צרכיהם באופן שוויוני ומכובד, תוך קידום הנגישות והזמינות של שירותי הבריאות.  בנוסף המשרד פועל כמסגרת נגישה ומשלבת לעובדים עם מוגבלות ולאנשים עם מוגבלות הנדרשים לשירותי הבריאות.
  הזכות לבריאות הינה אחת מהזכויות הבסיסיות של האדם, בכל חברה ובכל תרבות. כפי שלמדינה אחריות בסיסית לקידום זכויות האדם, כך יש לה אחריות בסיסית לשמירה וקידום בריאותו.

 • פוריות
  פוריות
  הרצון להיות הורים וללדת ילדים הוא אוניברסאלי ומשותף למרבית האוכלוסייה הבוגרת. הגורמים לאי פריון יכולים להיות מסיבות רפואיות של האשה, סיבות רפואיות של הגבר, ולעיתים מסיבות משותפות. לפעמים הקשיים בהשגת הריון והולדת ילדים אינם רפואיים בלבד.
  טיפולי הפוריות הקיימים (הניתנים לאשה ו/או לגבר, לפי הצורך) מסייעים להתגבר על הגורמים המעכבים או המונעים הריון ומסייעים להולדת ילדים.
  לעיתים קרובות מלווה ההתמודדות עם טיפולי הפוריות בקשיים רגשיים ופיזיים. טיפולי הפוריות תלויים במחזור הטבעי של האשה, לא תמיד מושגת הצלחה מייד עם תחילת הטיפול והתהליך עלול להימשך חודשים רבים.​
 • קידום בריאות
  קידום בריאות

  נושא קידום בריאות מהווה נדבך נכבד בפעילות משרד הבריאות. השאיפה לקידום אורח חיים בריא, עידוד גוף ונפש בריאים וחינוך לבריאות הם ממטרותיו החשובות של משרד הבריאות ושל אתר זה. לצורך קידום מטרות אלו, מקיים ומעודד המשרד תוכניות ופרוייקטים שונים.​

 • רישוי מוסדות רפואיים
  רישוי מוסדות רפואיים

  ​רישוי מוסדות רפואיים מתבצע ב"אגף לרישוי מוסדות ומכשירים רפואיים מיוחדים" במשרד הבריאות.
  בהתאם לחקיקה: פקודת בריאות העם והתקנות הנובעות מהחוק, חלה חובת רישוי של מוסדות ומכשירים רפואיים.
  קבלת רישיון, הכרה, תעודת רישום ואישור הפעלה, מותנית בעמידה בתנאים ובדרישות המתייחסים לכל מוסד בהתאם לאופיו.
  חיפוש רישוי מוסדות מרפאות ותחנות לרפואת ספורט ומידע נוסף על האגף.​

 • תינוקות ופעוטות
  תינוקות ופעוטות
  תינוק או תינוקת חדשים נולדו למשפחה - מזל טוב!
  לאחר ההתרגשות של הלידה ועם הגעת התינוק הביתה מתחילה תקופה חדשה. התינוק גדל ומתפתח וזקוק לכם ההורים בכל שלב ושלב.
  מידע באתר זה נועד ללוות אתכם, ההורים, בשנות חייו הראשונות של ילדכם: הטיפול בתינוק, הנקה ותזונה, השכבה ושינה, ברית המילה, בטיחות בבית וברכב, מתן חיסונים, מעקב גדילה והתפתחות בתחנות "טיפת חלב" ועוד.​
 • תקציבים ותעריפים
  תקציבים ותעריפים

  ​המשרד  אחראי על תכנון, תקצוב ותמחור של שירותים במערכת הבריאות. בין היתר, המשרד קובע את התעריפים לכלל מערכת הבריאות הממשלתית והציבורית, אחראי על ניהול אשראי לבתי החולים הממשלתיים מפקח על מחירי התרופות, פועל להסרת חסמים למעבר בין קופות החולים וחותר לצמצום פערים בבריאות.​

 • תרומות והשתלות איברים
  תרומות והשתלות איברים

  ​תרומת איברים יכולה להציל חיים, להאריך את תוחלת החיים ולשפר את איכות חייהם של המושתלים.
  המרכז הלאומי להשתלות - אָדי הוקם על ידי משרד הבריאות במטרה לייסד בארץ גוף ממלכתי וניטרלי (תחת משרד הבריאות), שינהל ויתאם את מערך תרומות האיברים וההשתלות.​
  חתימה על כרטיס תורם אָדי מעידה על רצונו של אדם לתרום מאיבריו לאחר מותו להצלת חייהם של חולים הממתינים להשתלה.​

 • תרופות ותמרוקים
  תרופות ותמרוקים

  ​כל התרופות המיועדות להימכר בישראל חייבות להירשם באגף הרוקחות.  
  אגף הרוקחות הינו הגורם האחראי במשרד הבריאות על הבקרה של מוצרים רוקחיים ורפואיים, תמרוקים, מכשור רפואי וטיפול רוקחי. האגף אחראי על קידום השימוש המושכל בתרופות ומוצרי בריאות אחרים ופיתוח מדיניות התרופות הלאומית. האגף פועל לכך שכל התרופות, המכשור הרפואי ומוצרי הבריאות האחרים בשוק הבריאות הישראלי יענו על סטנדרטים מתאימים של בטיחות, יעילות ואיכות וכן יצרכו על בסיס עלות-תועלת מרבית.