התנהגות מזיקה והתמכרות, משרד הבריאות

התנהגות מזיקה והתמכרות

""
שימוש מזיק - זה דפוס שימוש בחומר פסיכו-אקטיבי הגורם לנזק בריאותי, הן גופני כגון צהבת הן נפשי כגון דיכאון ו/או חברתי. האדם העושה שימוש מזיק בחומר פסיכו-אקטיבי ממשיך את השימוש על אף הידיעה שהחומר גורם לנזק בריאותי או חברתי. לעיתים המשך של שימוש מזיק עלול להוביל להתמכרות.

התמכרות - התמכרות היא תופעה המורכבת הן מהיבטים ביולוגיים והן מהיבטים נפשיים וחברתיים.  האדם המכור עושה שימוש חוזר בחומרים פסיכו-אקטיביים  - חומרים כדוגמת סמים, אשר יכולים לשנות את מצב המודעות, מצב הרוח או הליכי החשיבה והתנהגות של האדם לכדי אי יכולת לשלוט בדחף לצרוך את החומר הפסיכו-אקטיבי. האדם המכור חושב באופן אובססיבי על דרכים להשגת החומר אליו הוא מכור ופועל באופן כפייתי ומתמיד להשגתו בכל האמצעים, עד כדי שיתוק כל פעילות אחרת שלו; הוא מתקשה להפסיק את השימוש בו בכוחות עצמו או לשלוט בו על אף מודעותו לנזק אשר גורם לו המשך השימוש.
מהבחינה הרפואית התמכרות היא מחלה מוחית כרונית המתבטאת בשינויים נירו-פלסטיים ברמה העצבית וברמה המולקולארית במוח; חלק מהשינויים הפיכים וחלקם בלתי הפיכים.
תופעות גופניות ונפשיות המתלוות להתמכרות הן: תלות גופנית ותלות נפשית, סבילות (מצב שבו האדם אינו מגיב עוד לכמות החומר שהורגל לקחת והוא זקוק לכמות הולכת וגדלה על מנת להרגיש את ההשפעה הרצויה), תסמיני גמילה, הרעלה.

​סמים או חומרים פסיכו-אקטיביים הינם חומרים המוכנסים לגוף שלא צורך הזנה או ריפוי, ומשפיעים על הגוף והנפש.
החוק מגדיר מהם סמים חוקייים ובלתי חוקיים (בהתאם להימצאתם בפקודת הסמים המסוכנים).
גמילה וטיפול - תהליך הטיפול והשיקום של אדם מכור לסמים הוא תהליך ארוך הכולל בתוכו: גמילה פיזית מן הסם או במקרים של אנשים שאינם מצליחים להיגמל - טיפול קבוע בתרופות, טיפול בהיבטים נפשיים ובתלות הנפשית בסם, טיפוח ושיקום יכולותיו של האדם שנגמל ושילובו בחברה. 

סמי פיצוציות הוא הכינוי למגוון רחב של חומרים מסוכנים, המוצגים על-ידי המשווקים כ- "תחליפי סם" ומיועדים ליצירת תחושת "התמסטלות" או "שכרון" של המשתמש. חומרים אלו נמכרים בצורה של כדורים, תמיסות לשאיפה ושתייה, קטורת, ותערובות לעישון גם באמצעות נרגילה. סמי פיצוציות  מוצגים כחוקיים, תמימים וטבעיים  עם כיתובים מטעים על-גבי האריזות כגון: "100% חוקי" ,"100% טבעי", "לא בפקודת הסמים!" המופיעות על האריזות. בפועל, אלו הם סמים לכל דבר והם בעלי השפעה מזיקה וממכרת, לעיתים באופן בלתי הפיך.

נזקי שתיית האלכוהול - צריכה מופרזת של אלכוהול הינה בעיה רחבת היקף בעולם כולו ובשנים האחרונות גם בארץ. כבר מהרמות המתונות של אלכוהול בדם נראות השפעות כגון: פגיעה בזיכרון, ירידה בריכוז ובקואורדינציה וירידה ביכולת השיפוט. ההשפעות הולכות וגוברות ככל שעולה ריכוז האלכוהול בדם.
גמילה מאלכוהול  - תהליך הטיפול והשיקום של אדם מכור לאלכוהול הוא תהליך ארוך הכולל בתוכו: גמילה פיזית מן האלכוהול וטיפול בהיבטים נפשיים ובתלות באלכוהול, טיפוח ושיקום יכולותיו של האדם שנגמל , חיזוק החוסן הנפשי להימנעות מחזרה לשתייה וכן שילובו בחברה.

תחלואה כפולה - אנשים העושים שימוש מזיק בסמים, אלכוהול או חומרים ממכרים אחרים או מכורים להם ואשר סובלים במקביל גם מבעיה נפשית או גופנית - זקוקים לסיוע ייחודי המותאם למצבם.
לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה
  
  
  
  

מידע זה קיים גם בשפות:

عربيFrançaisРусскийEnglish
 
 
 

יחידה אחראית