הטיפול לאחר נשיכה , משרד הבריאות
מחלות

הטיפול לאחר נשיכה

07/07/2011
הטיפול המיידי בפצע
הטיפול המקומי הינו חשוב ביותר ומטרתו להרחיק את הרוק של בעל החיים הפוגע ולנטרלו. יש לשטוף באופן יסודי ובהקדם האפשרי את כל האזור שנחשף על ידי מים זורמים וסבון. יש לבצע את הטיפול הנ"ל גם אם עברו מספר שעות מהנשיכה. יש לחטא את האזור ע"י אלכוהול % 70 או ע"י תמיסת יוד.
 

טיפול במרפאה

 • חיסון כנגד פלצת (טטנוס)
  מניעת פלצת לאחר פציעה מבוססת על טיפול מוקדם ככל האפשר בפצע והערכת הצורך בחיסון פעיל עם או בלי חיסון סביל (בהתייחס לתולדות החיסון נגד פלצת של הפצוע מצד אחד ולסוג הפציעה ועיתוי מתן הטיפול המקומי בפצע מצד שני). פצע מנשיכת כלב או בעלי חיים אחרים דינו כפצע מסיבה אחרת.
 • מתן טיפול אנטיביוטי
  הטיפול האנטיביוטי נמצא באחריות רופא המחלקה לרפואה דחופה או רופא המרפאה. מומלץ לתת טיפול אנטיביוטי למשך 3-5 ימים בנשיכה שחדרה את העור אם היא עמוקה או אם יש סימני זיהום מקומי. על הרופא לשקול המשך הטיפול לפי מצב הפצע.המחוללים הנפוצים בפציעות אלו הם:
  pasteurella,staphylococcal aureus
  multocida, anaerobes gram negative.
  תרופת הבחירה הינה אוגמנטין. ניתן לטפל גם ע"י clindamycin עם ciprofloxacin )quinolones או floxacin).

טיפול בחדר מיון

 • טיפול מקומי בפצע בהתאם לפציעה.
 • עדיף להימנע מתפירה מיידית של הפצע מלבד חתכים בפנים. אם על אף זאת החליט הרופא לתפור, יש לברר קודם בטלפון עם רופא לשכת הבריאות אם קיים צורך במתן חיסון סביל. אם כן, יש להסנינו בפצע וסביבו לפני התפירה. התפירה צריכה להיעשות  רק אחרי הטרייה ולכלול רק הצמדת שולי הפצע. לשקול מתן טיפול אנטיביוטי.
 • מתן חיסון כנגד פלצת (טטנוס) לפי הצורך.
 • על הרופא במחלקה לרפואה דחופה להיוועץ בטלפון ברופא הכונן של לשכת הבריאות בעניין מתן חיסון מונע כלבת בכל מקרה.
 • הפניית כל נפגע להמשך הטיפול בלשכת הבריאות אם הלשכה כבר סגורה יש להפנותו ללשכת הבריאות ביום העבודה הבא.
   
    
   לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה