קרינה, משרד הבריאות

קרינה

קרינה
סוגי קרינה

קרינה היא מעבר אנרגיה בתווך. ניתן לאפיין את הקרינה על-פי רמות האנרגיה המועברת:
  • קרינה מייננת -  קרינה שיש בה מספיק אנרגיה כדי לשנות את מבנה האטום (לדוגמא, קרינת רנטגן).
  • קרינה בלתי-מייננת - קרינה שאין בה מספיק אנרגיה כדי לשנות  את מבנה האטום. לדוגמא, קרינת רדיו.
    • קרינת רדיו - זוהי קרינה אלקטרו-מגנטית בלתי-מייננת  באנרגיה הנמוכה מקרינת האור, מקרינת רנטגן ומקרינת גאמא.  
להרחבת הידע בנושא סוגי קרינה ניתן לעיין באתר המשרד להגנת הסביבה


קרינה בטיפול רפואי - התפתחות הטכנולוגיות הרפואיות בעשורים האחרונים מאפשרת שימוש באמצעי דימות שונים לשם תהליכי אבחון וטיפול רפואי. חלק מהתהליכים האלו כרוכים בחשיפה לקרינה מייננת. לפיכך, יחד עם ההכרה בתועלת הרפואית בשימוש באמצעים אלו, גובר החשש מן הסיכונים הבריאותיים הכרוכים בחשיפת המטופל לקרינה. 
משרד הבריאות פועל למזער את החשיפה לקרינה מייננת בבדיקות וטיפולים רפואיים לציבור המטופלים באמצעים שונים.


ביצוע שחזור קרינה לנשים בהיריון - 
היחידה הארצית לרישוי ופיקוח על מכשירי קרינה מבצעת שחזורי קרינה והערכת מנת קרינה לעובר במקרים בהם נחשפו נשים ללא ידיעתן לקרינת רנטגן בהיותן בהיריון. מטרת התהליך היא להעריך את כמות הקרינה שאליה נחשף העובר ומתן כלים לרופא המטפל להמשך טיפול. 


השפעות בריאותיות של קרינה סלולרית 
- טלפון סלולרי הוא מכשיר המאפשר תקשורת אלחוטית באמצעות  גלי רדיו. רמות גבוהות של קרינת רדיו יכולות לגרום השפעות בריאותיות על-ידי  חימום הגוף. השפעות אלו ידועות בשם אפקטים תרמיים. בשנים האחרונות ובייחוד עקב השימוש הנפוץ בטלפונים הסלולריים, הועלה החשש בדבר קיומם של אפקטים א-תרמיים. אלה אפקטים הנגרמים מהשפעה ישירה של קרינת רדיו בעוצמה נמוכה מכדי לגרום לחימום הגוף. 


הגנה מפני חשיפה לשמש -  מהשמש נפלטת  קרינה המהווה סכנה לבריאותנו. קרינת השמש מורכבת ממספר סוגים של קרניים. הקרינה בעלת ההשפעה המכריעה ביותר על הגוף היא הקרינה האולטרה סגולה (Ultra violet-U.V), המהווה 8% מכלל קרינת השמש. הגנה מפני קרינת השמש חשובה בכל ימות השנה, לא רק בקיץ. משרד הבריאות ממליץ על מספר דרכים נוחות להתגוננות מפני קרינה השמש.


הגנה על העור מפני קרינה על סגולית - במסגרת היוזמה לעתיד בריא 2020

המרכז הלאומי לפיצוי נפגעי גזזת
- במרכז מתקיימת בדיקת זכאותם של הפונים להיכלל במסגרת  החוק לפיצוי נפגעי גזזת התשנ"ד 1994  וקביעה והסדרת הפיצוי הכספי המגיע לתובעים. מטרת החוק לפיצוי נפגעי גזזת היא לפצות את מי שניתנו לו טיפולים בהקרנה לצורך ריפוי מחלת הגזזת או לשם מניעתה בתקופה שבין 1 בינואר 1946 ועד 31 בדצמבר 1960.


המכון הלאומי לחקר השלכות הטיפול בגזזת - המכון נוסד בשנת 2001 במטרה לחקור את ההשלכות הבריאותיות של הטיפול בקרינה מייננת, אשר ניתן בישראל ובחו"ל מטעם מוסדות המדינה והעלייה, לחלק מהאוכלוסייה שחלתה במחלת הגזזת בשנים 1960-1946.


היערכות בתי החולים לטיפול בקרינה בשעת חירום  - הנחיות ונהלים לבתי חולים לגבי קליטה, מיון, טיפול וטיהור נפגעי אירוע רדיולוגי, הצטיידות, התמגנות והיערכות כח אדם וכן תיעוד ומעקב רפואי.


פיקוח על מכשירים פולטי קרינה
- היחידה הארצית לרישוי ופקוח על מכשירי קרינה נותנת שירות ליבואני מכשירי הדימות בארץ וכן לצרכני ציוד הדימות - מוסדות רפואה, מרפאות קופות החולים, מרפאות שיניים, מכוני לצילומי שיניים, וטרינרים, ממוגרפיה.


לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה