שיתוף מידע רפואי , משרד הבריאות
דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

שיתוף מידע רפואי

שיתוף מידע רפואי

שיתוף מידע רפואי

 
העברת  מידע רפואי בין מטפלים חיונית לצורך הבטחת
איכות הטיפול הרפואי ובטיחותו. לאור ריבוי המוסדות הרפואיים ואנשי הצוות הרפואי, היכולת לקבל מידע מדויק במועד הנדרש, הינה אתגר מרכזי של מערכת בריאות מודרנית. 

 
 
משרד הבריאות משיק מערכת חדשנית המאפשרת 
לצוות הרפואי המטפל גישה מאובטחת למידע רפואי חיוני לצורך טיפול. 


מהי מערכת שיתוף המידע הרפואי?                             

מערכת שיתוף המידע הרפואי היא רשת תקשורת סגורה ומאובטחת, המאפשרת שיתוף והעברת  מידע בין קופות החולים ובתי החולים.

בבתי החולים
הגישה לרשת נתונה לצוות הרפואי המקבל הרשאה ספציפית. לבעלי ההרשאה מתאפשרת הגישה לרשת בעת הביקור בבית החולים ולתקופת זמן מוגדרת אחריו.
מדובר בשיתוף מידע ממוחשב, המרכז את עיקרי המידע הרפואי מתוך התיק הרפואי של המטופל, שמקורו בבתי החולים ובקופות החולים.

בקופות החולים
קופות החולים מקבלות מדי יום סיכומי ביקור במיון ובאשפוז עבור כל מבוטחי הקופה שהשתחררו באותו יום מבית החולים. בהמשך התהליך ישולב המידע ממכתבי הסיכום בתיקים הרפואיים בקופות ובצה"ל (כאשר מדובר בחיילים). 

חשיבות שיתוף המידע

 

 • המטפל יכול להתעדכן במידע רפואי חשוב וומדויק באופן ישיר ומהיר.
 • קבלת המידע חשובה במיוחד בעת פנייה לחדר מיון של חולים מורכבים ובמצבי חירום בהם האדם המטופל מתקשה או לא מסוגל למסור מידע בעצמו.
 • העברת המידע תסייע לצמצום טעויות באבחון ובטיפול, הנובעות מהיעדר מידע מלא, ולקבלת החלטות קליניות טובות יותר.
 • שיתוף המידע עשוי לצמצם חזרה על בדיקות מיותרות, ובכך ימנעו סבל, אי-נעימות  ואף נזק, כמו חשיפה מיותרת לקרינה לאדם המטופל.
 •  
 
 
קיימים מקרים רבים בהם שיתוף המידע תרם לאיכות הטיפול, מתוכם מוצגות שתי דוגמאות:
 
 • קשישה הועברה לאשפוז כשהיא מבולבלת, ללא ליווי וללא הפנייה - ברקע מכלול מחלות ובעיות רפואיות. במערכת שיתוף מידע הופיעה הרשימה של הטיפול התרופתי הקבוע אשר ניתן למטופלת. בכך נמנע, עיכוב במתן הטיפול התרופתי הקבוע באשפוז, והתאפשרה שמירה על האיזון התרופתי של המטופלת ומניעת התדרדרות נוספת במצבה.
 • בבדיקת מטופל בן 40 במיון, נצפו שינויים בא.ק.ג המעלים חשד לאוטם שריר הלב. ממידע ממערכת שיתוף מידע הוברר שהשינויים בא.ק.ג הינם ישנים ולא נגרמו מאירוע רפואי חריף. באופן זה נשלל אוטם לב ונמנעו אשפוז וטיפול פולשני מיותר (צנתור).
 

הגנה על פרטיות המידע

בתכנון הפרויקט וביישומו ניתן דגש רב להגנה על פרטיות המידע ולאבטחת המידע, כדי להבטיח את זכויות המטופלים ופרטיותם.
 
 • הצפייה אפשרית על-ידי הצוות המטפל בלבד על-פי הרשאות קיימות בהתאם לפרופיל ולתפקיד במוסד הרפואי.
 • הצפיה מוגבלת לזמן הביקור בבית החולים. לרופאים ובעלי תפקידים מיוחדים מתאפשר פרק זמן מוגדר גם לאחר השחרור, לצורך השלמת הטיפול והרישום.
 • ישנו תיעוד של כל צפייה במערכת ונרשמים פרטי המשתמש, מקום ומועד השימוש, וזהות המטופל.
 • הגנות תשתיתיות ​אין מאגר מידע מרכזי. המידע עובר מהאתרים המחוברים באמצעות רשת ייעודית ומאובטחת עם הגנה מרכזית, בצורה מוצפנת מקצה לקצה בטכנולוגיות מתקדמות. המערכת נבדקה על-ידי מומחי אבטחת מידע, וכוללת מעטפת כלי אבטחה תשתיתיים להגנה מפני תקיפות אבטחת מידע ותקיפות סייבר.

 • מידע חסוי – חלק מהמידע הרפואי וממקורות המידע הוגדרו כרגישים במיוחד :
  • מידע פסיכיאטרי:  מוצג לצפייה רק לבעלי הרשאה לבריאות הנפש, מידע על אשפוז פסיכיאטרי של ילדים ונוער אינו משודר כלל למערכת. 
  • מידע חסוי אחר: הפסקות הריון (ועדות ביצוע), תוצאות מעבדה של בדיקות HIV, בדיקות וייעוצים בתחום הגנטיקה, פונדקאות ואימוץ (מידע על לידה מועבר ללא ציון בנוגע לפונדקאות או אימוץ), תרומת ביציות, תרומת זרע וקבלת תרומת זרע, טיפול בנפגעי תקיפה מינית אינו מוצג לצפייה כלל.

   הערה: מידע המתועד מילולית אצל הרופא המטפל, רופא המשפחה או במקורות המידע שאינם חסומים, אינו חסום ומועבר לרשת כמו יתר המידע.
 • הגדרות חסיון המידע וזהות הגורמים המטפלים הרשאים לצפות במידע במערכת נקבעים לפי הנחיות הלשכה המשפטית במשרד הבריאות  (ובהתאם לחוק הגנת הפרטיות, הנחיות הרשות להגנת הפרטיות ומשרד המשפטים) ועל כן עשויים  להשתנות מעת לעת .

 • למבוטח קיימת אפשרות לבקש לצאת מהרשת, כך שהמידע לגביו לא יהיה זמין ברשת שיתוף מידע.


 

יציאה מרשת שיתוף מידע

 
 
קיימת אפשרות לבקש לצאת מהרשת, אם כי צעד זה אינו מומלץ כדי לא לפגוע באיכות הטיפול הרפואי.
 
מבוטח יכול לצאת מהרשת  על-ידי הגשת בקשה בסניף קופת חולים, ועבור חיילים על-ידי פנייה למוקד הרפואי "מקול הלב". הבקשה תבוצע בתוך 30 יום מעת הגשתה כדין.
 
מי שיצא מהרשת ויבקש לחזור ולהיכלל בה, יגיש בקשה על טופס מתאים בסניף קופת חולים (או מוקד "מקול הלב" לגבי חיילים). גם אז הטיפול בבקשה יעשה בתוך 30 יום.
 
 
 
היציאה מהרשת מונעת העברת מידע בין הארגונים, חוץ מהעברת סיכום ביקור בבית חולים לקופת החולים המבטחת כפי שעובר כיום בעותק נייר.
 
עבור מי שביקש לצאת מהרשת, היציאה היא מלאה – לא ניתן לבקש הגבלה על מקרים מסוימים, על מוסד או גורם מטפל מסוים. בכל מקרה של יציאה מהרשת לא ניתן יהיה לצפות בבית החולים במידע הקיים על המטופל בארגונים אחרים. במקרה זה כאשר מי שיצא מהרשת יגיע לקבל טיפול רפואי בבית החולים, בכניסה לרשת תינתן לגורם המטפל הודעה שהאדם המטופל ביקש לצאת מהרשת, ושלא ניתן להציג מידע עבורו ממקורות אחרים.


פרויקט "שיתוף מידע רפואי" הינו צעד מהפכני, ראשון מסוגו ברמה הלאומית, בשיתוף משרד הבריאות, קופות החולים ובתי החולים.
המיזם יוביל לשיפור מהותי ברצף הטיפולי ויקדם את איכות הרפואה לאזרחי מדינת ישראל.                                  

 
 

לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה