רפורמה בביטוח הסיעוד הציבורי, משרד הבריאות
דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

Skip Navigation LinksNreform2

רפורמה בביטוח הסיעוד הציבורי

​​
סגן שר הבריאות ח"כ הרב יעקב ליצמן, הציג את עיקרי רפורמת ביטוח הסיעוד הציבורי, עליה הכריז בחודש דצמבר 2010 הכוללת מהלך אסטרטגי בתחום שירותים לקשישים סיעודיים בישראל, שעיקרה הכללת תחום הסיעוד בסל הבריאות והענקת ביטוח סיעודי לכלל אזרחי ישראל.
 
סגן השר ומנכ"ל משרדו מינו צוות מקצועי במשרד לביצוע מחקר מעמיק , בעקבותיו הוגשו לסגן השר ולמנכ"ל ההמלצות לשיפור השירות לקשיש הסיעודי. בסיום תהליך ממושך של עבודת מטה שנערכה במשרד הבריאות גובשה הרפורמה והוצגה לראש הממשלה.
מדובר ברפורמה שנועדה להרחיב את הזכאות לטיפול סיעודי רפואי לקשישים בכל שכבות האוכלוסייה, לצמצם את הבירוקרטיה הקיימת בטיפול בקשיש (שכיום מטופל על ידי 6 משרדים ממשלתיים וגופים נוספים) ולשפר את איכות הטיפול הרפואי-סיעודי, תוך יצירת רצף טיפולי במסגרת אחת.

האגף לכלכלה וביטוח בריאות במשרד, מיפה את מוקדי אי היעילות במערכות הקיימות כיום המשרתות את הקשיש הסיעודי והתווה מפת דרכים שתוביל להגברת היעילות של מערך השירות והעלאת איכות השירות תוך הצבת הקשיש הסיעודי במרכז ובניית מערכת תומכת סביבו באחריות של גורם אחד ובפיקוח ובקרה של קופות החולים. הצורך ברפורמה עולה גם ממצאים שהוצגו לאחרונה בדו"ח מבקר המדינה לשנת 2010 בפרק הדן בהיבטים בתחום הטיפול בקשישים, שנגע בין השאר בליקויים הקיימים בתחום השירותים הניתנים לקשישים סיעודיים. עקרונות הרפורמה עולים בקנה אחד עם ממצאים והמלצות של דו"ח מחקר ממכון מאיירס-ג'וינט- ברוקדייל שנכתב על ידי ג'ני ברודסקי וחוקרים נוספים שיצא לאור לאחרונה וכן המלצות ארגונים כגון "אשל" ואחרים.

הממצאים המוצגים מעלים תמונה מדאיגה ביותר לפיה הקשישים ששילמו כל חייהם דמי ביטוח לאומי (הכולל בתוכו גם דמי ביטוח סיעוד) וציפו שבהגיעם לגיל זקנה ולמצב בו זקוקים הם לעזרת הזולת בתפקודיהם היום-יומיים יקבלו סיוע משמעותי מהמדינה, לא תמיד מקבלים אותו (גם כאשר הם תלויים בעזרת הזולת לחלוטין), אלה שמקבלים - זוכים בסופו של דבר לסיוע דל מהמדינה; הם מקבלים שירות ממערכת לא מאורגנת ולא יעילה שמעמיסה על הקשיש ומשפחתו את הנטל בו אמורה היתה המדינה לשאת.
 

 

שאלות ותשובות בנושא רפורמה בביטוח הסיעוד הציבורי

 
פתח מידע נוסף
מי הם נזקקי הסיעוד ועל מה מדובר במונח הביטוח הציבורי בתחום הסיעוד?
פתח מידע נוסף
מה הבעיות העיקריות בגללן צריך לבצע שינוי?
פתח מידע נוסף
מהן המטרות העיקריות של הרפורמה?
פתח מידע נוסף
מי קהל היעד שיהנה מהרפורמה המוצעת?
פתח מידע נוסף
כמה זה יעלה (למדינה ולמשקי הבית)?
פתח מידע נוסף
מדוע לא להסתפק בהעברת האשפוז הסיעודי במתכונת שהוצעה בהצעת החוק שהתקבלה בקריאה טרומית בתמיכת משרד הבריאות?
פתח מידע נוסף
עלות הרפורמה גבוהה מאוד. האם אי אפשר להסתפק בחלק מהצעדים? האם זה "הכל או לא כלום"?
פתח מידע נוסף
האם נשקלו חלופות אחרות ומהן?
פתח מידע נוסף
מדובר בנושא המתפרש על מספר רב של תחומי התמחות בתוך עולם הרפואה ומחוצה לו. אילו גורמים השתתפו בתהליך התכנון?
לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה