משקאות ממותקים, משרד הבריאות
דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

Skip Navigation Linkssweet_drinks

תזונה

משקאות ממותקים


המשקאות הממותקים הפכו לחלק בלתי נפרד מהתפריט שלנו, ועבור רבים מדובר בתחליף קבוע למים טבעיים. למעלה מ-22% מהישראלים דיווחו כי הם שותים משקאות ממותקים כל יום או כמעט בכל יום. הצרכנים הגדולים של שתייה ממותקת הם ילדים ובני נוער: דו"ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת משנת 2009 מצא כי מחצית מהילדים בישראל שותים לפחות משקה ממותק אחד בכל יום.

המשקאות הממותקים מכילים כמויות עצומות של סוכר. מחקר בינלאומי שנערך על ידי מחלקת המחקר של בנק קרדיט סוויס בשנת 2013 גילה כי צריכת הסוכר העולמית הממוצעת מגיעה ללא פחות  מ-17 כפיות סוכר ביום (כמות הגבוהה פי 2 עד 3 מהכמות המומלצת על ידי ארגון הרופאים האמריקאי); 43% מצריכת הסוכר מקורה במשקאות קלים. פחית ממוצעת של משקה קל מכילה כ-8-10 כפיות סוכר, בבקבוק של חצי ליטר משקה מוגז יש לא פחות מ-12 כפיות. מי שנוהגים לשתות פחית אחת ביום, עלולים להוסיף למשקלם 5-7 ק"ג בשנה שמקורם רק במשקאות. 

משקאות השוקו האהובים על הילדים משופעים בסוכר גם הם: בשקית ממוצעת של משקה שוקו קנוי (225 מ"ל) מסתתרות 5 כפיות סוכר. גם מיצי פירות מכילים שיעורי סוכר גבוהים במיוחד.

צריכה מוגזמת של סוכר: סכנה בריאותית ממשית

מחקרים מצאו כי קיים קשר בין צריכה לא מבוקרת של סוכר לבין התפתחות עששת שיניים, מחלות לב, השמנה, סוכרת מסוג 2 וכבד שומני. 480 מיליון אנשים ברחבי העולם סובלים מסוכרת מסוג 2, ו-4.8 מיליון אנשים מתים בכל שנה ממחלות כרוניות הקשורות לצריכת סוכר. בקרב ילדים, צריכת סוכר  מרובה מגבירה את הסיכון לפתח השמנה ובעקבותיה מחלות כרוניות קשות כמו סוכרת מבוגרים, יתר לחץ דם, בעיות לב, כבד שומני, הפרעות אורתופדיות ועוד.

אז מה אפשר לעשות?

  • מתחילים למהול את המשקאות במים, כך שבכל פעם מפחיתים עוד מהמשקה המתוק.
  • אם הילדים שותים מיצים מתרכיזים (כמו למשל מיץ פטל), מורידים בהדרגה את כמויות התרכיז בכוסות.
  • נותנים לפעוטות לשתות מים ולא משקאות ממותקים. צריכה של משקאות ממותקים מזיקה במיוחד לשיניים של ילדים בגיל הרך.
  • שותים מים עם תוספות טעימות: קנקנים עם מים טריים ובהם פלחי לימון, פרוסות תפוז, עלי נענע, עלי לימונית, לואיזה, או אפילו פרוסות מלפפון.
  • משנים את אופן ההתייחסות למשקאות ממותקים, כך שההתייחסות למשקה ממותק תהיה כאל ממתק או קינוח.
  • בבית שותים מים: מנסים להימנע לגמרי מלהכניס הביתה משקאות ממותקים. 

לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה