טיפול פליאטיבי (טיפול תומך) לחולים עם מחלות חשוכות מרפא, משרד הבריאות
דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

Skip Navigation LinkspalliativeCare

נושאים

טיפול פליאטיבי (טיפול תומך) לחולים עם מחלות חשוכות מרפא

טיפול פליאטיבי

​הטיפול הפליאטיבי – הטיפול התומך -– הוא חלק מגישה טיפולית שנועדה לשפר את איכות החיים של חולים ובני משפחותיהם, בהתמודדות עם מחלות חשוכות מרפא.

 

התקדמות הטכנולוגיה והרפואה המודרנית מאפשרת ריפוי ושיפור של מחלות רבות. עם זאת, יש מחלות או שלבים במחלה שבהם לא ניתן עוד לרפא את החולה, והמחלה היא מתמשכת (כרונית) ומצבו של החולה אף מתדרדר. מצב זה עלול לקרות במקרים מסוימים של מחלות סרטן, באי ספיקת לב בחומרה קשה, מחלת ריאות כרונית מתקדמת, אי ספיקת כליות קיצונית, דמנציה ומחלות ניווּניות אחרות. 

 

מטרת הטיפול הפליאטיבי למנוע סבל ולהקל על המטופל הסובל ממחלה חשוכת מרפא – באמצעות זיהוי יזום של תסמינים, כגון כאב, ומתן טיפול מתאים שיאזן את התסמינים ככל האפשר לאורך היום והלילה. זאת תוך התייחסות גם להתמודדות הנפשית של המטופל ושל בני משפחתו המלווה את התהליך, במטרה שיוכלו לנהל חיים עצמאיים ומכבדים ככל האפשר למרות המחלה. החולים ובני משפחותיהם הם שותפים מלאים בקבלת ההחלטות הטיפוליות, על פי העדפותיהם וערכיהם, ובבוא העת יוכלו לבחור את המקום בו המטופל ימשיך את דרכו – בביתו או במוסד רפואי.


היקף השירותים הפליאטיביים הניתנים בישראל אמנם השתפר בשנים האחרונות, אך הוא עדיין מצומצם לעומת צורכי האוכלוסייה ואינו משתווה ברמתו לשירותים  בחלק מהמדינות המפותחות בעולם.

 

התכנית הלאומית לטיפול פליאטיבי ולטיפול באנשים בסוף החיים הוא פרי עבודה שהתקיימה בשנת 2015 בעקבות בקשת מנכ"ל משרד הבריאות מג'וינט ישראל-אשל וממאיירס-ג'וינט-מכון ברוקדייל. בוועדת ההיגוי לבניית התכנית השתתפו נציגים ממשרד הבריאות, משרד הרווחה, קופות החולים, המוסד לביטוח לאומי, אוניברסיטאות וכן נציגי ציבור. תחת ועדת ההיגוי פעלו שישה צוותים שהתמקדו בתחומים השונים. המסמך הסופי מכיל את המלצותיהם בתחומים הבאים: קהילה, אשפוז כללי, גריאטריה פעילה, מיסוד ממושך, רצף טיפול, חינוך הכשרה ומחקר, מודעות הציבור והנחיות מקדימות, אתיקה, זכאויות וזכויות.

 
אנו מקווים  שקיומה של תכנית לאומית לטיפול פליאטיבי ולמצבי סוף החיים תעלה את המודעות לנושא הן בקרב אנשי המקצוע והן בקרב הציבור הרחב, ותאפשר את הטמעת השירותים וההתנהלות התומכת במדינת ישראל תוך שמירת איכות חייהם וכבודם של החולים ובני משפחותיהם.

לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה