זכויות ושירותים לקשישים ובני משפחותיהם, משרד הבריאות
דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

Skip Navigation Linksdefault

הגיל המבוגר

זכויות ושירותים לקשישים

זכויות קשישים
​קשישים הסובלים מבעיות בריאות בשילוב עם מוגבלות תפקודית יכולים להסתייע במגוון שירותי בריאות ובשירותים קהילתיים נוספים, כמפורט להלן, אשר יאפשרו להם, במרבית המקרים, להמשיך להישאר בביתם, בקהילה. 

כל תושב מדינת ישראל זכאי לשירותי בריאות לפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי (התשנ"ד 1994)

1. שירותי בריאות מטעם קופת החולים

להלן מספרי הטלפון וכתובות האינטרנט של ארבעת קופות החולים:
כללית 2700*     http://www.clalit.co.il
מכבי  3555*     http://www.maccabi4u.co.il
מאוחדת 3833*  https://www.meuhedet.co.il
לאומית 507*     http://www.leumit.co.il

כל מבוטח זכאי לפנות בתלונה לממונה על פניות הציבור במוסד שטיפל בו, לאחראי לבירור תלונות חברים בקופת החולים שהוא מבוטח בה או לנציבות הקבילות לעניין חוק בריאות ממלכתי, במשרד הבריאות. 

דגשים לגבי  שירותים הרלבנטים במיוחד לקשישים עם מוגבלות ו/או עם תחלואה כרונית, מתוך השירותים שבאחריות הקופות על:פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי

א. קידום בריאות ומניעה  


ב. טיפול רפואי בבית
 
כל מטופל זכאי לכך שכל טיפול הכלול בסל הבריאות על-פי חוק, ואשר ניתן בדרך כלל במרפאת קופת החולים בקהילה (למשל: בדיקות דם, ביקור רופא, אחות, פיזיותרפיה וכד'), ינתן לו גם בביתו, באמצעות ביקור בית של בעל המקצוע המטפל. זאת כאשר לנוכח מצבו הבריאותי והתפקודי של המטופל קיים צורך ממשי בקבלת הבדיקה או הטיפול בבית.   


ג. שיקום רפואי תפקודי - לקשישים המתאימים לכך


ד. יעוץ על-ידי רופא גריאטר והערכה גריאטרית כוללנית: 
  • רופא גריאטר (מומחה בגריאטריה) - רופא שהתמחה בטיפול הרפואי בגיל המבוגר, דהיינו אבחון וטיפול במחלות האופייניות לגיל הזקנה, במגמה למנוע ולטפל בהידרדרות בריאותית ותפקודית. 
  • יעוץ על-ידי רופא גריאטר כלול בסל הבריאות באחריות קופות החולים, ועשוי להתבצע בכל מקרה בו רופא המשפחה מוצא לנכון להתייעץ עם מומחה בתחום זה, בסוגיות אבחוניות וטיפוליות, ו/או לפי צרכי הזקן ומשפחתו, בפרט כאשר חל שינוי או הידרדרות במצב התפקודי, הקוגניטיבי או הנפשי. השירות כלול בסל הבריאות באחריות קופות החולים.
  • יעוץ, אבחון וטיפול בירידה קוגניטיבית (כולל ירידה בזיכרון וביכולת החשיבה, דמנציה וכדומה) - מתבצעת על-ידי רופא מומחה בגריאטריה, לרבות במסגרת הערכה גריאטרית כוללנית (ראו להלן). לעתים אבחון קוגניטיבי מתבצע על-ידי רופא מומחה בנוירולוגיה או בפסיכיאטריה (אין כיום בישראל התמחות מוכרת בפסיכוגריאטריה). יש להדגיש כי הבדיקה צריכה להתייחס בין היתר גם להיבטים גופניים, נפשיים, תרופתיים ואחרים שעלולים להשפיע על התפקוד הקוגניטיבי.
  • הערכה גריאטרית כוללנית -  שירות מרפאתי, הכולל רופא גריאטר מומחה בראש צוות רב-מקצועי ובו אחות מוסמכת (בעלת קורס על-בסיסי בגריאטריה), עובדת סוציאלית (המתמחה בתחום הזקנה), ובמידת הצורך גם מקצועות נוספים: פיזיותרפיסט/ית, מרפא/ה בעיסוק, קלינאי/ת תקשורת, דיאטנ/ית, רופאים מומחים מתחומים אחרים, רוקח/ת קליני/ת ועוד. 
השירות מיועד לרוב הקשישים מעל גיל 75 הנמצאים בסיכון גבוה להתדרדרות בריאותית ותפקודית, על-פי קביעת הרופא הראשוני (רופא המשפחה), לרבות הופעה של תסמונות גריאטריות שאינן מאובחנות או אינן מטופלות, כגון: נפילות חוזרות, ירידה תפקודית שהתרחשה לאחרונה ללא הסבר ברור, טיפול בשמונה תרופות ויותר, אשפוזים חוזרים, תחלואה המצריכה הפניות מרובות למומחים וכדומה.
השירות קיים בקופות החולים (ראה פירוט בחוזר מינהל רפואה 12/2007 "אמות מידה למרפאות להערכה גריאטרית כוללנית בקהילה").


ה. פנייה במקרים דחופים
 

ו. הנחות ופטורים בהשתתפות עצמית בקופות החולים וברכישת תרופות - ניתנות הנחות לאנשים שהגיעו לגיל פרישה: מקבלי גמלת הבטחת הכנסה, אזרחים ותיקים מעל גיל 72, ותיקי מלחמת העולם השניה (וטרנים), נכי המלחמה הנאצים, ניצולי שואה שעומדים בקריטריונים שנקבעו. 
 


2. שירותי בריאות הניתנים ישירות על-ידי משרד הבריאות


א. מכשירי שיקום וניידות 
משרד הבריאות משתתף במימון מכשירי שיקום וניידות, על-פי התוספת השלישית לחוק ביטוח בריאות ממלכתי ועל-פי נוהלי המשרד, במסגרת תקציב מוגדר. שירות זה אינו יעודי לקשישים אלא ניתן לכלל הגילאים. הנושא באחריות יחידה ייעודית במשרד הבריאות. הטיפול בפניות האזרחים בנושא מתבצע על-ידי לשכות הבריאות המחוזיות והנפתיות.

ב. התאמת תנאי דיור למוגבלים בניידות 
משרד השיכון בשיתוף עם משרד הבריאות מסייעים בהתאמת פנים-הבית ודרכי הגישה אליו לאנשים בעלי מוגבלות קבועה בניידות, הנעזרים באביזרי עזר. הסיוע ניתן לפי קריטריונים הקבועים בנהלי המשרדים. 
לקבלת מידע,יעוץ והכוונה ניתן לפנות לעובדת הסוציאלית במחלקה למחלות ממושכות בלשכת הבריאות או לקופת החולים.3. שירותים הניתנים על-ידי גורמים מחוץ למערכת הבריאות

א. שירותי משרד הרווחה לזקנים בקהילה 
שירותים שונים כגון מרכזי יום לקשיש, מועדונים לקשישים, שכונה תומכת, דיור מוגן לקשישים, בתי אבות לקשישים עצמאים ותשושים ועוד: באחריות השירות לזקן משרד הרווחה.
לקבלת השירות ניתן לפנות לשירותי הרווחה ברשויות המקומיות.

מרכזי יום לקשיש - ברחבי הארץ פזורים כ- 180 מרכזים המיועדים לקשישים, בעיקר בעלי ירידה תפקודית. במרכז היום מקבלים הקשישים טיפול המשלב פעילות חברה, עיסוק והפעלה, ארוחות, ובמידת הצורך שירותים נוספים (כגון רחצה). זכאי חוק ביטוח סיעוד יכולים להשתמש בשירות זה כחלק מזכאותם לשעות טיפול.

משרד מעונות חוץ ביתיים לזקנים - דיור מוגן לזקנים שהם עצמאיים יחסית ובתי אבות לזקנים עם ירידה קלה עד בינונית בתפקוד ("תשושים"). השהות בבית אבות מסובסדת על ידי משרד הרווחה באמצעות הרשות המקומית ובהשתתפות הקשיש ובני משפחתו. הסיבסוד ניתן רק לחלק מהשוהים במוסדות אלה, ויתרתם ממומנים ממקורות אחרים, לרבות מימון פרטי.

ב. גמלת סיעוד
גמלת סיעוד המתקבלת מהמוסד לביטוח לאומי מיועדת לתושב שהגיע לגיל פרישה, מתגורר בקהילה, סובל ממוגבלות בתפקודית, ונמצא זקוק במידה רבה לעזרתו של אדם אחר בביצוע פעולות יום יומיות (להתלבש, להתרחץ, לאכול, לטפל בהפרשות, להתהלך בבית וכדומה) או נמצא זקוק להשגחה בבית למען בטיחותו ובטיחות הסובבים אותו. מתן הגמלה מוגבל לאלה שגובה הכנסותיהם אינו עולה על סכומים שנקבעו. 
הגמלה מקנה שירות מבין השירותים הבאים, או שילובם (עפ"י החלטת ועדה בתחום): מטפלת בבית הקשיש, טיפול במרכז יום לקשישים, אספקת מוצרי ספיגה חד-פעמיים, משדר מצוקה ושירותי מכבסה. פרטים נוספים באתר המוסד לביטוח לאומי

ג. העסקת עובדים זרים בסיעוד  (באתר רשות האוכלוסין וההגירה)  

הטבות לניצולי שואה (תכנית הסיוע הממשלתית לניצולי שואה)

ה. ביטוח סיעודי - באמצעות קופות החולים, באמצעות מקום העבודה או ארגון עובדים, או באופן פרטי: לפנות לחברה המבטחת; ניתן להסתייע בקופת החולים במקרים הרלבנטים (באתר משרד האוצר)

ו. מידע על ביטוחים הקשורים לבריאות, מעבר לחוק ביטוח בריאות ממלכתי  (באתר הממשלה)

ז. מידע וטפסים (באתר הממשלה) 
 
חמידע כללי, נתונים, זכויות ושירותים (באתר המשרד לאזרחים ותיקים) 
 

ט. מידע נוסף בנושא זכויות קשישים באתר "רעות אשל

הבהרה

 

יצויין כי הקישורים לאתרים חיצוניים המופיעים בעמוד זה מובאים כשירות לציבור בלבד. אין בהימצאות הקישורים באתר משרד הבריאות כדי להוות המלצה לגבי האתרים המקושרים או לגבי הגורמים המפעילים אותם, או עידוד להשתמש במוצרים או במידע המצויים בהם או שניתן לקבל או לרכוש באמצעותם. למשרד הבריאות אין ולא תהיה כל אחריות על המידע והתכנים המופיעים באתרים המקושרים, ובכלל זה אינו אחראי לשלמות המידע המופיע בהם ודיוקו, לפרסומות העשויות להופיע בו, לזכויות יוצרים, סימני מסחר או סודות מסחריים, לשון הרע, חוות דעת, פגיעה בפרטיות או היזק למחשב המשתמש או צד ג', אם מתקיימים בהם כאלה. משרד הבריאות לא יהיה אחראי על כל נזק, ישיר או עקיף, שיגרם למשתמש או לצד ג' באתר כתוצאה מהשימוש בקישורים או הגלישה באתרים אלה, והמעבר אליהם נעשה על אחריות המשתמש בלבד.


לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה