ספריית מדדי איכות, משרד הבריאות
דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

Skip Navigation LinksHospital_Indicators

ספריית מדדי איכות

מינהל איכות, שירות ובטיחות במשרד הבריאות מוביל בשנים האחרונות תכנית לאומית לניטור רציף של מדדי איכות קליניים בבתי חולים בישראל. ניטור המדדים מתבצע בתחומים רפואיים רבים ובמסגרות טיפול שונות. מערכת הבריאות בישראל מחויבת להשקיע במתן טיפול איכותי ככל האפשר. היכולת למדוד איכות באמצעות מערך מדדים מוסכם היא מהכלים המשמעותיים לשיפור איכות הטיפול ברמה הלאומית.
מדד איכות ברפואה הוא קריטריון המייצג באופן מהימן ותקף, במישרין או בעקיפין, בערך תוצאתי או תהליכי את היקף או את רמת האיכות של טיפול רפואי או של שירותי בריאות.
 
התכנית הלאומית יצאה לדרך כתכנית צומחת בשנת 2013 כבר בשנותיה הראשונות של התכנית הושגו הישגים קליניים משמעותיים. בשנה הראשונה החלו להימדד חמישה מדדי איכות קליניים בכל בתי החולים הכלליים בארץ ובמקביל נוסחו חמישה מדדים נוספים לתחילת מדידה בשנת 2014.
 
בתי החולים הגריאטריים והפסיכיאטרים הצטרפו לתכנית בתחילת שנת 2014. התוכנית הורחבה בשנת 2015 לתחומי רפואה נוספים, כגון טיפות חלב, שירות טרום בית חולים על ידי אמבולנסים ושיקום פסיכיאטרי. כאמור, התכנית היא תכנית צומחת כך שבכל שנה מוגדרים נושאים במיקוד ומתווספים מדדים חדשים בהתאם.
 
ביקשנו להביא לידיעת הציבור את מדדי האיכות כפי שנדונו במסגרת התוכנית הלאומית למדדי איכות של משרד הבריאות. הספרייה מכילה מדדים שנמדדים במסגרת התכנית הלאומית וכאלו שטרם נכנסו לתהליך המדידה ברמה הלאומית. התכנית הינה צומחת ויכולת הטמעת מדדים חדשים מידי שנה הינה מוגבלת.  מטרתה של ספריית המדדים שמוצגת במערכת זו, הינה להנגיש לארגוני הבריאות ספריית מדדים עשירה שתסייע להם להטמיע מדדים נוספים מעבר לאלו המנוטרים במסגרת התכנית הלאומית. חיפוש המדדים במערכת זו נעשה על פי הפרמטרים: תחום המדידה, נושאים קליניים, מס' מדד, שם מדד, שנת פיתוח המדד. 
 
תוצאות 10-1 מתוך 120 תוצאות
שם המדדנושאיםתחום השירותנמדד בתוכניתשנה
שברים בצוואר הירך – מנותחים תוך 48 שעותשבר בצוואר הירךבתי"ח כלליים כן 2013
ביצוע PCI תוך 90 דקות מההגעה לבית חולים במטופלים עם STEMIאירוע חד בלבבתי"ח כלליים כן 2013
זמן חציוני מהכניסה לבית חולים ועד לביצוע CT/MRI ראש בחולים עם אירוע חד במוחאירוע חד במוחבתי"ח כלליים כן 2013
אספירין בשחרור לאחר אוטם חד בלבאירוע חד בלבבתי"ח כלליים לא 2013
מתן טיפול אנטיביוטי מניעתי נאות בחלון הזמן של שעה לפני החתך הניתוחי בניתוח קולון ו/או רקטוםמניעת זיהומיםבתי"ח כלליים כן 2013
מתן טיפול אנטיביוטי מניעתי נאות סביב ניתוח לתיקון שבר בצוואר הירךמניעת זיהומיםבתי"ח כלליים כן 2014
פינוי נפגעי טראומה באמבולנס תוך 10 דקות מרגע ההגעה למקום האירועטראומהפרה-הוספיטל לא 2015
ביצוע תשאול לאלימות כלפי נשיםאלימות ודיכאוןטיפות חלב כן 2016
ביקור ראשון בתחנת טיפת חלב במהלך השבועיים הראשונים לאחר הלידהרצף טיפולטיפות חלב כן 2016
ביצוע הערכת כאב למפונים באמבולנס   פרה-הוספיטל כן 2016
  
הקודם
הבא לעמוד אחרון
לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה