הריון בסיכון גבוה, משרד הבריאות
דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

Skip Navigation LinkshighRisk_Pregnancy

הריון ולידה

הריון בסיכון גבוה

הריון בסיכון גבוה
סיבוכי הריון
רוב ההריונות הינם תקינים, ועוברים ללא סיבוכים. עם זאת, בקרב חלק מן הנשים, במהלך ההריון עלולים להופיע סיבוכים  שיכולים להשפיע על בריאות האם ו/או התינוק. המידע להלן מתייחס למצבי סיכון הנפוצים בהריון (קיימים מצבים נוספים). המידע  אינו מחליף יעוץ רפואי.

 1. מהו הריון בסיכון גבוה?
 2. מתי חשוב לפנות לייעוץ רפואי?
 3. רעלת הריון
 4. סוכרת הריונית
 5. אנמיה
 6. חיידק סטרפטוקוקוס מקבוצה "Group B Streptococcus-GBS) "B)
מהו היריון בסיכון גבוה?
​ הריון בסיכון גבוה הוא היריון שבו יש חשד לסיכון יתר לאשה, לעובר או לשניהם.

הגורמים להריון בסיכון גבוה
הגורמים השכיחים להריון בסיכון גבוה קשורים לעיתים לעברה הרפואי של האשה, לגורמי סיכון במשפחה, לקרבת משפחה בין בני הזוג  או לגורמי סיכון סביבתיים.
לפעמים מתפתחים גורמי סיכון במהלך ההריון ללא קשר לגורמי הסיכון הידועים מראש או לרקע האישי של המשפחה.

דוגמאות למצבים אצל האשה שעלולים לגרום להריון בסיכון גבוה: מחלות כרוניות כגון סוכרת נעורים, יתר לחץ דם, מחלת הנפילה (אפילפסיה), מחלות לב וכלי דם או אי-ספיקה כלייתית; אשה עם עבר של הפלות חוזרות; אשה מעל גיל 35 או מתחת ל-18 שנה; אשה בהיריון רב-עוברי; אשה שסובלת מזיהום; אשה עם רעלת הריון או סוכרת הריונית. 
 
אשה בהריון בסיכון גבוה תעבור בדרך כלל בדיקות מעקב קפדניות וייחודיות יותר בהשוואה לאשה שלא נמצאת בסיכון גבוה.

חשוב לדעת: גם הריון בסיכון נמוך יכול להפוך להריון בסיכון גבוה, ובכך החשיבות במעקב ההריון.

מתי חשוב לפנות לייעוץ רפואי?
חשוב להיות מודעים לסימנים הדורשים התייעצות עם הצוות הרפואי כגון:  
 • דימומים או הפרשות עם דם
 • התנפחות של הפנים או של אצבעות הידיים
 • הגברת ההפרשות הרגילות, דליפת נוזלים
 • הקאות מחמירות, מעבר לבחילות ולהקאות "השגרתיות" בהתחלת ההיריון,צמרמורות או חום גבוה  
 • שינוי משמעותי בתנועות העובר לאחר השבוע ה - 26
 • דחיפות, תכיפות או כאבים במתן שתן
 • רגשי עצב, אשמה או ייאוש שלא חולפים
 • כאבי ראש חזקים, טשטוש ראייה

רעלת הריון
​רעלת הריון היא תסמונת שעלולה להופיע החל מהשבוע ה -20. רעלת הריון מתאפיינת ביתר לחץ דם, בדרך כלל מעל ל- 140/90 מ"מ כספית ובחלבון בשתן. התופעה שכיחה יותר, אך לא יחודית, אצל נשים בהריון ראשון; אצל נשים שבמשפחתן יש עבר של רעלת הריון; אצל נשים שסבלו מרעלת הריון שהתחילה לפני השבוע  ה -32 בהריון קודם; אצל נשים עם הריון מרובה עוברים; אצל נשים שסובלות מהשמנת יתר; ואצל נשים שסובלות ממחלה כלייתית או מיתר לחץ דם כרוני.

בדרך כלל החשש לרעלת הריון מתגלה במדידת לחץ דם במעקב הריון. חשוב לציין, שלא כל עלייה בלחץ הדם מתפתחת לרעלת הריון. נשים עם רעלת הריון סובלות לפעמים גם מנפיחות פתאומית של הידיים ושל הפנים שלא עוברת במנוחה, מעלייה פתאומית במשקל (יותר מחצי ק"ג ליום), מכאבי ראש חזקים, מטשטוש ראייה, מסחרחורת ומכאבי בטן חזקים.

הסכנות ברעלת הריון
רעלת הריון חמורה עלולה לסכן את בריאות האם והעובר. רעלת הריון פוגעת בתפקוד כלי הדם ובזרימת הדם לשליה ולרחם ועלולה לפגוע בגדילת העובר ולעיתים אף למותו. רעלת הריון חמורה עלולה לגרום להתכווצויות, להפרעות בתפקודי הכבד ולעתים נדירות מאוד אף למות האשה.

דרכי הטיפול ברעלת הריון
בדרך כלל, נקיטת אמצעים כגון מעקב הריון, שמירת הריון, טיפולים ולפעמים אשפוז, מאפשרים להתמודד עם המצב. לפעמים, יש צורך בביצוע לידה מוקדמת.

סוכרת הריונית
​סוכרת, המאובחנת בפעם הראשונה בתקופת ההריון, נקראת סוכרת הריונית.  הסוכרת פוגעת ביכולת של הגוף להשתמש בסוכרים ולהפכם למקור לאנרגיה, וכך הסוכרים נשארים בדם, לא נספגים בתאים ורמת הסוכר בדם עולה. 
כ- 4% מהנשים ההרות לוקות בסוכרת הריונית.
 
הסכנות בסוכרת הריונית
סוכרת הריונית שאינה מטופלת מעלה את רמת הסוכר של העובר, וגורמת לגדילתו מעבר
לממדים הרגילים. עובר הנחשף לרמות סוכר גבוהות ברחם עלול להיוולד במשקל מעל 4 ק"ג, מצב המחייב לעתים ניתוח קיסרי. ליילוד עלולים להיות קשיי נשימה וקשיים בוויסות רמת הסוכר. סוכרת הריונית חמורה שאינה מטופלת, עלולה לגרום לפגיעה בעובר ואף למותו.

חשוב לדעת: בקרב 40% מכלל הנשים שמפתחות סוכרת הריונית, לא ייראו סימנים מוקדמים. לכן חשוב לבצע את הבדיקה העמסת סוכר 50 גרם במועדה (בשבוע 28–24).

סימנים היכולים להצביע על סוכרת הריונית
דלקות חוזרות ונשנות בשלפוחית השתן או בנרתיק, הפרשה פטרייתית וריבוי מי שפיר.

נשים הנמצאות בסיכון לחלות בסוכרת הריונית
סוכרת הריונית שכיחה יותר בקרב נשים שבמשפחתן יש סוכרת, בקרב נשים שילדו בעבר בתינוק במשקל גבוה  מ – 4,200 גרם ובקרב נשים הסובלות ממשקל יתר.

דרכי הטיפול בסוכרת הריונית
סוכרת הריונית דורשת מעקב הריון קפדני הכולל ניטור האם והעובר. האבחון והטיפול בסוכרת הריונית בשלבים מוקדמים ככל האפשר עשויים למנוע סיבוכי הריון.
רוב הנשים מצליחות לשמור על רמת סוכר תקינה בעזרת הדרכה של דיאטנית, דיאטה ומעקב במרפאת סוכרת הריונית. לפעמים יש צורך גם בתרופות ובזריקות אינסולין כדי לשמור על רמת סוכר תקינה.

​אנמיה
אנמיה נגרמת בדרך כלל בגלל חוסר ברזל, המתבטא בהמוגלובין נמוך. המוגלובין הוא החלבון בתאים האדומים שתפקידו להעביר חמצן לרקמות האם ולעובר. לכן חשוב למנוע אנמיה או "חוסר דם". 
אנמיה הינה בעיה שכיחה בהיריון והיא מאובחנת בבדיקת דם המצביעה על ההמוגלובין, מספר התאים האדומים או גודלם (מתחת לנורמה).

אנמיה הקשורה להיריון נובעת לרוב ממחסור בברזל או בחומצה פולית, שהם הכרחיים ליצירת ההמוגלובין ויתר המרכיבים של התאים האדומים. העלייה בנפח הדם במהלך ההיריון מכפילה את דרישות הגוף לברזל, ולכן חשוב לקבל תוסף ברזל וחומצה פולית מתום החודש השלישי להיריון.

חיידק סטרפטוקוקוס מקבוצה " Group B Streptococcus-GBS) "B)
 • חיידק סטרפטוקוקוס מקבוצה "GBS) "B) הוא חיידק שנחשב לאחד מהגורמים העיקריים לדלקת קרום המוח, לדלקת ריאות ולתחלואה חריפה בתינוקות. פגים נמצאים בסיכון יתר לתחלואה ב-GBS, אם כי רוב התינוקות שחולים ב- GBS הם תינוקות שנולדו לאחר היריון מלא.
 • חיידק ה- GBS נמצא בגרון, במעיים ובנרתיק אצל נשים רבות ואינו גורם כלל לחולי. 
 • אשה שנבדקה ונמצאה נשאית של החיידק בהיריון קודם,  לא בהכרח שתהיה נשאית בהיריון הנוכחי.
 • אשה שבמהלך הריונה הנוכחי נמצא החיידק בתרבית שתן או בתרבית מהנרתיק, תטופל  באנטיביוטיקה בהיריון וגם במהלך הלידה.
 • אשה שילדה בעבר תינוק שחלה ב-GBS, תטופל באנטיביוטיקה במהלך הלידה הנוכחית.
דרכי הטיפול בחיידק GBS
את רוב התחלואה בתינוקות ניתן למנוע על ידי מתן אנטיביוטיקה לאשה במהלך הלידה. לא ניתן למנוע את התחלואה על ידי מתן אנטיביוטיקה לפני הלידה, עקב שכיחות החיידק ונטייתו לחזור. בעת חשיפת היילוד לסביבת הנרתיק עלול היילוד לחלות, ולכן חשוב להעניק את הטיפול במהלך הלידה.

לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה