מחלקה להתפתחות הילד ושיקומו , משרד הבריאות
דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

Skip Navigation Linksdefault

מחלקה להתפתחות הילד ושיקומו

רחוב
39 מיקוד:
9,101,002
ת"ד:
1,176
כתובת: ירושלים~ירמיהו
נגישות:
המקום נגיש לבעלי מוגבלויות
טלפונים:02-5080436
פקס:02-6474839                                     דוא"ל: child@moh.gov.il
שעות פעילות: מענה טלפוני לייעוץ טרטולוגי
בין השעות 9:00 - 15:00. לפניות:
טלפון: 02-5082825

פקס: 02-6474822


המחלקה להתפתחות הילד ושיקומו עוסקת בקביעת המדיניות והגישה המקצועית לילדים עם הפרעות התפתחותיות. אנשי המקצוע העוסקים בהתפתחות הילד הם מתחומים רבים: רפואה, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית ואנשי מקצוע מתחום הסיעוד והחינוך. לעיתים משולבים גם נציגים ממקצועות קרובים, כגון, מטפלים במוזיקה, מטפלים באומנות ועוד. 


קיימת התמחות מוגדרת בהתפתחתחות הילד בפסיכולוגיה התפתחותית וכמו כן, החל משנת 2008 יש התמחות מוגדרת בתחום הרפואה: התמחות-על בנוירולוגיית ילדים והתפתחות הילד, אולם לא קיימת מומחיות מוגדרת להתפתחות הילד בתחומים הבאים: פיזיותרפיה, קלינאות תקשורת, עבודה סוציאלית וריפוי בעיסוק.


המכונים והיחידות להתפתחות הילד מבוקרים באופן שוטף, אחת למספר שנים, על-ידי צוות בקרה של המחלקה להתפתחות הילד. חידוש ההרשאה להמשך עבודתם, מותנה בעמידה בסטנדרטים המקצועיים המקובלים. 


צוות מיוחד מטעם המחלקה, יחד עם נציגים ממשרד הרווחה,  עורך בקרה במעונות לשיקום יום ילדים. הצוות אחראי על ישום ופיקוח על חוק מעונות יום שיקומיים.


במסגרת המחלקה קיימת גם היחידה (המרכז) לייעוץ טרטולוגי, העוסקת במתן יעוץ לנשים הרות באשר להשפעת גורמים סביבתיים כגון תרופות ומחלות של האם, על העובר במהלך ההיריון. 


למחלקה קשרים קהילתיים ענפים ופעילויות רבות עם הכנסת, המוסד לביטוח לאומי, משרדי ממשלה רבים וגורמים ציבוריים נוספים,  וכן עם הרשויות המקומיות וגופים העוסקים בטיפול ובתמיכה בילדים עם צרכים מיוחדים. קשרי עבודה שוטפים יש למחלקה להתפתחות הילד במיוחד עם משרד הרווחה ומשרד החינוך.


בשנים האחרונות, מאז הוחל בהפעלת התכנית הלאומית לילדים בסיכון יש למחלקה קשרים הדוקים עם הנהלת התכנית, עם נציגי משרד הרווחה ומשרדי ממשלה אחרים השותפים לתכנית. חלק מהתכניות המופיעות בספר הפרויקטים ממנו היישובים בוחרים תכניות ליישום הן תכניות משותפות למחלקה עם משרדים אחרים. יצוין כי רשויות רבות בחרו להפעיל תכניות הקשורות לתחום התפתחות הילד כמו הקמת יחידות התפתחותיות חדשות, איתור אבחון וטיפול בילדים עם הפרעות קשב וריכוז בבתי הספר, איתור פעוטות עם חשד לליקויי התפתחות ועוד. עובדי המחלקה עוסקים בהכוונת פעילויות חדשות, בהדרכת מפעילי התכניות  ובפיקוח עליהם.


המחלקה מקיימת קשרי עבודה שוטפים עם מחלקות ואגפים שונים בתוך משרד הבריאות, כגון: בריאות הנפש, בריאות הציבור, מנהל רפואה והנהלת המשרד. 

 

 

לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה